.

Historia Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kamieńczyku.

Parafia w Kamieńczyku została erygowana w XIII wieku. Dokumenty potwierdzają istnienie pierwszego kościoła już w roku 1240. W wieku XVI miasto było siedzibą kasztelanii.  W XVII wieku miasto zostało zniszczone, a przyczyniły się do tego pożary, zaraza i potop szwedzki.

Początki obecnej świątyni sięgają roku 1896, kiedy to ks. prał. R. Filowski poświęcił kamień węgielny pod budowę obiektu. Projekt kościoła wykonał warszawski architekt Józef Pius Dziekoński. Świątynia powstała dzięki staraniom ks. Ludwika Budziszewskiego. Konsekracji kościoła dokonał abp Wincenty Popiel w roku 1903.

Podczas II wojny światowej Kamieńczyk został spalony. Zniszczeniu uległ także kościół: spalił się dach, chór z organami, a także witraże. Zniszczony dach odbudowano w roku 1952 dzięki staraniom ks. Tadeusza Balika. Nowe 15-głosowe organy zabrzmiały dla parafian dopiero w roku 1966.

W parafii są trzy dzwony- Antoni, Kazimierz i Maria. Zostały ufundowane przez Kazimierza Oleskiego w roku 1967. Zostały one zawieszone w drewnianej dzwonnicy, krytej blachą cynkową, pochodzącej z roku 1885.

Ten jednonawowy kościół posiada 4 ołtarze. W głównym ołtarzu umieszczona jest figura Serca Pana Jezusa. Pozostałe ołtarze to : Matki Boskiej Częstochowskiej, św. Antoniego oraz Męki Pańskiej.

Najstarsza zachowana księga parafialna pochodzi z XVII wieku. Jest to księga urodzeń z roku 1621. Zachowało się również wiele ksiąg pochodzących z XVIII i XIX wieku. Kronika parafialna prowadzona jest od roku 1975.

Murowana plebania zastała wybudowana w roku 1901. Na piętrze znajdują się pokoje dla wikariusza oraz gościa, zaś parter zamieszkuje ks. proboszcz. Ponadto na plebanii znajduje się kancelaria, kuchnia, magazyn Caritasu. Cztery pomieszczenia przeznaczone są dla dzieci na gry i zabawy oraz spotkania modlitewne.

Obecnie proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńczyku jest ks. Kazimierz Klepacki.

• Msze św.

W okresie letnim (od ok. 1.IV) - Msze św.

· w niedziele:

7.45 Msza św. w kaplicy w Skuszewie

9.00 Msza św. w kościele w Kamieńczyku

11.00 Msza św. w kościele w Kamieńczyku

18.00 Msza św. w kościele w Kamieńczyku

12.30 Msza św. w kaplicy w Kukawkach

· w dni powszednie:

18.00 Msza św. w kościele w Kamieńczyku

W okresie zimowym (od 1.XI) - Msze św.

· w niedziele:

7.45 Msza św. w kaplicy w Skuszewie